Güncelleme: 09:43 TSİ 20 Şubat 2013 Çarşamba
Haber detayı
Facebook'ta Paylaş

Boğaziçi Köprüsünün temeli atıldı

Tarihte bugün yaşanan olaylar arasında; Rus Donanmasının İstanbul'a gelmesi, İstanbul’da Elektrikli Tramvayın hizmete girmesi, Boğaziçi Köprüsünün temelinin atılması, Mısır’da tren yangını var..
Boğaziçi Köprüsünün temeli atıldı
Güncelleme: 09:43 TSİ 20 Şubat 2013 Çarşamba

GÜNÜN OLAYI

‘’Denize Düşen Yılana Sarılır’’ Rus Donanması Büyükdere Önlerine Demirledi (1833)


Osmanlı Devleti Mehmet Ali Paşa isyanı karşısında çaresiz kaldı. Yardım istekleri Avrupa Devletleri tarafından cevapsız bırakılan Osmanlı Devleti can düşmanı Rusya’dan yardım istemek zorunda kaldı. Ruslar daha antlaşma bile yapılmadan bu fırsatı kaçırmamak için İstanbul’a bir donanma gönderdiler. Amiral Lazerev kumandasında ki Rus donanmasına ait bir filo 20 Şubat 1833’te İstanbul Boğazına girerek Büyükdere önlerine demirledi. Bu oldu bitti hem Osmanlı Devletini hem de Osmanlı devletini Ruslara muhtaç eden Avrupa devletlerini endişelendirdi.

GÜNÜN ÖNEMLİ OLAYLARI

İngiliz Donanması İstanbul Önlerine Geldi (1807)

1806 Yılında başlayan Osmanlı-Rus savaşında İngiltere Rusya’nın tarafını tutuyordu. İngiltere Osmanlı Devletinden Fransa ile ilişkisini kesmesini ve Eflak-Boğdan’ı Rusya’ya bırakmasını istedi. Bu istek reddedilince bir İngiliz donanması boğazları geçerek 20 Şubat 1807’deİstanbul önlerine geldi. Ancak bu tedbirsiz davranış onları oldukça kötü duruma düşürdü. Kara desteği olmayan İngiliz donanması halkın ve askerin savunma önlemleri karşısında sıkıntılı bir şekilde geri çekilmek zorunda kaldı.

İstanbul’da İlk Elektrikli Tramvay Hizmete Girdi (1914)

İstanbul’da ilk elektrikli tramvay 20 Şubat 1914 tarihinde Karaköy-Ortaköy arasında Şehremini Belediye Başkanı Bedri Bey’in konuşması ile hizmete başladı.

Bağımsız Afganistan’ın Kurucusu Amanullah Han Kral Oldu (1919)

Amanullah Han babası kral Habibullah Han’ın bir suikast sonucu öldürülmesi üzerine 20 Şubat 1919’da Afganistan kralı oldu. Tahta geçince ilk iş olarak Hindistan’dan ayrılarak bağımsız olma yolunda çalışmalara başladı. Bu isteği Hindistan’ın hakimi olan İngiltere ile çatışmaya dönüştü. Üç aylık bir mücadele döneminin ardından İngiltere Afganistan’ın bağımsızlığını tanıdı.

Boğaziçi Köprüsünün Temeli Atıldı (1970)

Cumhurbaşkanı Cevdet Sunay ile Başbakan Süleyman Demirel tarafından İstanbul Boğaziçi Köprüsünün temeli 20 Şubat 1970 tarihinde atıldı. Boğaziçi Köprüsünün yapımı üç yıl sürdü ve 29 Ekim 1973’te hizmete girdi.

Mesut Yılmaz Dışişleri Bakanlığından İstifa Etti (1990)

Turgut Özal’ın Cumhurbaşkanı olmasından sonra kurulan Akbulut hükümetinde Dış İşleri Bakanı olarak görev yapan Mesut Yılmaz 20 Şubat 1990’da bu görevinden istifa etti.

Mısır’da Trende Yangın Çıktı (2002)

Mısır’da aşırı derecede kalabalık olan bir yolcu treninde 20 Şubat 2002 tarihinde büyük bir4 yangın çıktı. Bu yangında 361 kişi yanarak can verdi.

ABD’nin Rhode İsland Eyaletinde Gece Klübü Yandı (2003)

ABD’nin Rhode Island eyaletindeki bir gece kulübün 20 Şubat 2003’de yangın çıktı. Çıkan yangında 100 kişi hayatını kaybetti, 200 civarında kişide yaralandı.

GÜNÜN DİĞER ÖNEMLİ OLAYLARI

 1928. İstanbul’da “Vatandaşları Türkçe konuşmaya teşvik” toplantısı yapıldı.

 1930. Türk Parasının Kıymetini Koruma Kanunu kabul edildi.

1947. İşçi ve İşveren Sendikaları ve Sendika Birlikleri hakkındaki kanun kabul edildi.

 1961. İlk koalisyon kabinesi İsmet İnönü başkanlığında kuruldu.

1991 . Slovenya Parlamentosu Yugoslavya devletinin dağıtılmasını önerdi.

1992 . İstanbul Ticaret Odası'na bırakılan çanta içindeki saatli bombanın patlaması sonucu 1 kişi öldü, 16 kişi yaralandı.

1992 . Vergi affı yasalaştı. Askerlik süresinin 12 aya indirilmesini öngören tasarı kabul edildi.

2001 . 7.3 milyar doların Merkez Bankası'na geri döndüğü açıklanırken, repo faizleri yüzde 3 binleri gördü. Fischer ve Deppler Başbakan ile yeniden birarayla geldi.

adv
Henüz yorum yapılmamış. Yorum yapmak için tıklayın
lütfen bekleyiniz
Yorumunuz:
İdlib'de 29 asker hava saldırısında hayatını kaybetti!

İdlib'de 29 asker hava saldırısında hayatını…

SON DAKİKA FLAŞ HABER... İdlib'de rejim güçlerinin düzenlediği hava saldırısında 29 asker hayatını…
İdlib'de 29 asker hava saldırısında hayatını kaybetti!

İdlib'de 29 asker hava saldırısında hayatını…

SON DAKİKA FLAŞ HABER... İdlib'de rejim güçlerinin düzenlediği hava saldırısında 29 asker hayatını…
Twitter
ANKET
Toplam 0 oylama
Oy Ver

Son Haberler Bölümler