Güncelleme: 18:56 TSİ 07 Ağustos 2015 Cuma
Haber detayı
Facebook'ta Paylaş

Kıbrıs'a "Asrın Projesi" olan KKTC Su Temin Projesi’nde son boru takıldı

Türkiye’den Kıbrıs’a deniz altından boru ile su taşınmasına yönelik “asrın projesi” kapsamında 66 kilometrelik boru hattının son parçası bugün törenle monte edildi.
Kıbrıs'a "Asrın Projesi" olan KKTC Su Temin Projesinde son boru takıldı
Güncelleme: 18:56 TSİ 07 Ağustos 2015 Cuma

Kuraklıkla boğuşan Kıbrıs’a yeniden hayat verecek yılda 75 milyon metreküp yüksek nitelikli su, içme ve tarımda sulama maksatları için kullanılacak.

KKTC’deki törene katılan Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, deniz altından geçen 66 kilometrelik boru hattının tamamlanmasıyla önemli bir aşamaya gelindiğini belirterek Kıbrıs’a suyun 29 Ekim’de akacağını müjdeledi. Bakan Eroğlu 31 Aralık’ta ise KKTC geneline su verilmeye başlanacağını duyurdu.

Veysel Eroğlu, “barış suyu” olarak da adlandırılan projenin tamamlanmasıyla adaya gelecek suyun, Kıbrıslı liderler arasında yürütülen müzakere sürecine de önemli bir destek sağlayacağını söyledi.

KKTC Su Temin Projesi’nde boru hattının tamamlanmasıyla deniz ve karadaki altyapı çalışmaları son aşamaya geldi.

Karadan 5 km açıkta deniz geçişi isale hattının son 500 metrelik kısmı da düzenlenen törenle monte edildi. Bir sonraki aşamada, son borunun denize batırılması, boru hattındaki deniz suyunun boşaltılması ve tatlı suyun adaya verilmeye başlanması olacak.

Suyun ilk etapta başkent Lefkoşa’ya 29 Ekim’de verilmesi hedefleniyor. Karadaki su dağıtım hatlarının yüzde 52’si tamamlandı, projenin tamaının 31 Aralık’ta neticelenmesi öngörülüyor.

Projeyle Kıbrıs’a yılda 75 milyon metreküp su gelecek. Mersin’deki Alaköprü barajından pompalanarak 106 kilometrelik boru hattını katederek adaya gelecek su Girne yakınlarındaki Geçitköy barajında depolanacak.

Kuraklık nedeniyle “yeşil ada” sıfatını yitiren Kıbrıs’a yeniden hayat verecek 75 milyon metreküp suyun 38 milyon metreküpü içme ve kullanmaya geri kalan 37 milyon metreküpü ise tarıma ayrılacak.

Yüksek nitelikli suyun gelişiyle KKTC’nin özellikle tarım alanında büyük bir gelişme sağlaması hedefleniyor.

Akdeniz’in 250 metre derinliğine indirilen ve askılanan 66 kilometre uzunluğundaki boru hattı, dünyada bir ilk olma özelliği taşıyor bu nedenle projeye “asrın projesi” adı verildi.

Yıl sonunda tamamlanacak projeyle adaya gelecek yüksek nitelikli içme ve sulama suyu sadece Kıbrıslı Türkler için değil, Rumlar için de hayati önem taşıyacak. Türkiye’den Kıbrıs’a akacak su müzakereler yoluyla varılacak bir barış anlaşması halinde Rumların da kullanımına verilecek. Bu çerçevede “Barış suyu” siyasi öneme de sahip. 

Haber kaynağı: NTV

adv
Henüz yorum yapılmamış. Yorum yapmak için tıklayın
lütfen bekleyiniz
Yorumunuz:
İktidarın Şehir Üniversitesi'ni tasfiye etmesi meselesi!

İktidarın Şehir Üniversitesi'ni tasfiye etmesi…

Son dönemde Şehir Üniversitesi’nin iktidar tarafından tasfiye edilme süreciyle ilgili iktidar…
İktidarın Şehir Üniversitesi'ni tasfiye etmesi meselesi!

İktidarın Şehir Üniversitesi'ni tasfiye etmesi…

Son dönemde Şehir Üniversitesi’nin iktidar tarafından tasfiye edilme süreciyle ilgili iktidar…
Twitter
ANKET
Toplam 0 oylama
Oy Ver

Son Haberler Bölümler