Güncelleme: 17:25 TSİ 09 Eylül 2013 Pazartesi
Haber detayı
Facebook'ta Paylaş

Kıbrıs'taki üsler Suriye için savaşa hazırlanıyor

Suriye’ye yönelik askeri müdahale hazırlıkları çerçevesinde, Kıbrıs’taki İngiliz üslerinde ABD ve Fransa’nın hazırlıkları dikkat çekiyor.
Kıbrıs'taki üsler Suriye için savaşa hazırlanıyor
Güncelleme: 17:25 TSİ 09 Eylül 2013 Pazartesi

Bu çerçevede İngiltere’nin ülke dışındaki en büyük askeri üslerinin bulunduğu Kıbrıs’a, ABD savaş uçakları konuşlandı. Bunun yanı sıra Fransız donanmasına bağlı bir fırkateyn de 200 personelle İngiltere’nin Dikelya üssüne demirledi.

ABD ve Fransız kuvvetlerinin İngiliz üslerine konuşlanması, müdahalenin ilk etabında bu 3 ülkenin kritik rol oynayacağı yönündeki tahminleri güçlendiriyor.

İngiliz üslerindeki hareketliliğe dikkat çeken Rum medyası, “ABD, İngiltere ve Fransa, Suriye’yi vurmaya hazır” ifadelerini kullandı.

Medyada yer alan haberlerde, Suriye’nin İngiliz Ağrotur üssüne yönelik muhtemel füze saldırısına karşı erken uyarı ve savunma sistemlerinin hazır hale getirildiğine işaret ediliyor.

Bu çerçevede Fransız hava kuvvetlerine bağlı iki casus uçağıyla ABD savunma birimleri de Ağrotur'da hazır bekletiliyor.

Rum Savunma Bakanı Fotis Fotiu, Doğu Akdeniz’deki savaş hazırlıklarının doğal olduğunu söyledi. Rum bakan, Suriye’ye yönelik olası harekatta, Kıbrıs’tan füze atışı yapılmayacağını öne sürdü.

Ekonomisi büyük ölçüde turizme bağlı olan Kıbrıs’ta, İngiliz egemen üslerinin varlığı endişe yaratıyor. Ülke tarihindeki en büyük ekonomik kriz nedeniyle Rum yetkililer, art arda açıklamalar yaparak turizm gelirlerindeki olası düşüşü önlemeye çalışıyor.

Rum hükümet sözcüsü, Kıbrıs’ın turistler için güvenli bir bölge olduğunu belirterek, Suriye ve İngiliz uçaklarının ada üzerinde muharebe yaptıkları yönündeki İngiltere kaynaklı haberlerin abartılı olduğunu söyledi.

Rum sözcü, Suriye’ye yönelik müdahalede Kıbrıs’ın mevzi konumunda olmayacağına dair soruna yön veren taraflardan net güvence alındığına vurgu yaptı.

Haber kaynağı:

adv
Henüz yorum yapılmamış. Yorum yapmak için tıklayın
lütfen bekleyiniz
Yorumunuz:
Bakırköyde bir dairede aynı aileden 3 kişi Siyanür ile intihar etti!

Bakırköy’de bir dairede aynı aileden 3 kişi Siyanür ile…

SON DAKİKA FLAŞ HABER... İstanbul Bakırköy Osmaniye'deki bir dairede 1'i çocuk 3 kişinin cansız…
Ağustos ayı işsizlik rakamları açıklandı

Ağustos ayı işsizlik rakamları açıklandı

SON DAKİKA FLAŞ HABER... Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı 2019 yılı…
Twitter
ANKET
Toplam 0 oylama
Oy Ver

Son Haberler Bölümler