Güncelleme: 14:53 TSİ 15 Kasım 2015 Pazar
Haber detayı
Facebook'ta Paylaş

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'dan ezber bozan tören konuşması

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs'ta Rumların egemen, Türklerinse azınlık olacağı bir anlaşmanın mümkün olamayacağını belirterek iki ayrı devlete dayalı bir konfederasyonun da gerçekçi bir yaklaşım olmadığını söyledi.
KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'dan ezber bozan tören konuşması
Güncelleme: 14:53 TSİ 15 Kasım 2015 Pazar

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin (KKTC) 32. kuruluş yıldönümü törenlerinde konuşan KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Rumlara ve soruna yön veren ülkelere çarpıcı mesajlar gönderdi.

Güney Kıbrıs'ta iki kesimli federasyona dayalı çözümün "ideal çözüm" olmadığı "acı veren bir uzlaşma" olduğu yönündeki değerlendirmelere atıfta bulunan Akıncı, "Bu son derece rahatsız edici bir söylemdir zira bu söylem Rum toplumuna daha çözüme bile ulaşmadan, varılacak çözümün ideal olmayan üstelik acı veren bir durum olduğu mesajı verilmektedir" dedi.

Akıncı, "Rum toplumunun egemen, Kıbrıs Türklerinin de azınlık olacağı üniter bir devlet hayalinin mümkün olmadığı ve olamayacağı çoktan anlaşılmış olmalıdır. Eğer ideal çözüm olarak Rumlara "üniter devlet" mesajı veriliyorsa, o takdirde Kıbrıs Türklerine de iki ayrı devletten oluşacak bir konfederasyonun ideal çözüm olarak görme hakkı tanınmış olacaktır ki bugünkü koşullarda bu da mümkün değildir" diye konuştu.

Müzakere süreciyle yakalanan tarihi fırsata işaret eden Akıncı, karşılıklı kabul edilebilir bir sonuca varılamaması halinde adadaki ayrılığın daha da derinleşeceği, hatta federal çatıda birleşmenin imkansız hale gelebileceği uyarısında bulundu.

Çözüm çabalarında siyasal eşitliğe, güvenlik ihtiyacına ve iki kesimliliğe özel önem verdiklerini kaydeden Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs Türk halkının kendi bölgesinde topluca yaşama hakkının geçmişte yaşanan acı olaylardan ötürü bir ihtiyaç olduğunu vurguladı.

Akıncı "Çözüm tarihten dersler çıkarılarak kurgulandığı takdirde yaşayabilir olacaktır. Kuşkusuz ki kendi toplumumuz için istediğimizi diğer toplum için de öngörüyoruz. Kendi toplumumuz için güvenlik talep ederken, diğer toplumun da kendini tehdit altında hissetmeyeceği bir anlayışı samimiyetle önemsiyoruz" diye konuştu.

İki toplum arasında güven yaratılmasını öngören tedbirlerin Rumların tavrı nedeniyle hayata geçirilemediğinden yakınan Akıncı, bahaneler ileri sürmek yerine kararlı adımlar atılarak güven yaratıcı önlemlerin hayata geçirilmesi gerektiğini söyledi.

Akıncı "örneğin cep telefonlarının iki tarafta da sorunsuz kullanılması konusunda, Güneydeki bir yasanın bu işbirliğini engellediği belirtilmektedir. Eğer gerçekten yasada engel varsa; yapılması gereken, Güven Yaratıcı Önlemin değil, yasadaki engelin ortadan kaldırılmasıdır. Kıbrıs'ta, çözüme giden yolda ilerlemek istiyorsak izlenmesi gereken siyaset bu olmalıdır" diye konuştu.

Haber kaynağı: NTV

adv
Henüz yorum yapılmamış. Yorum yapmak için tıklayın
lütfen bekleyiniz
Yorumunuz:
İdlib'de 29 asker hava saldırısında hayatını kaybetti!

İdlib'de 29 asker hava saldırısında hayatını…

SON DAKİKA FLAŞ HABER... İdlib'de rejim güçlerinin düzenlediği hava saldırısında 29 asker hayatını…
İdlib'de 29 asker hava saldırısında hayatını kaybetti!

İdlib'de 29 asker hava saldırısında hayatını…

SON DAKİKA FLAŞ HABER... İdlib'de rejim güçlerinin düzenlediği hava saldırısında 29 asker hayatını…
Twitter
ANKET
Toplam 0 oylama
Oy Ver

Son Haberler Bölümler