Güncelleme: 00:00 TSİ 12 Haziran 2013 Çarşamba
Haber detayı
Facebook'ta Paylaş

KKTC tarihinde bir ilk yşacak

KKTC'de 28 Temmuz'da yapılacak erken genel seçimlere kadar ülkeyi bir kadın başbakan yönetecek. Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, muhalefetin ortak adayı CTP-BG milletvekili Sibel Siber'i kabul ederek hükümeti kurma görevini verdi. 30 yıllık tarihinde KKTC'nin ilk kez kadın bir başbakanı olacak.
KKTC tarihinde bir ilk yşacak
Güncelleme: 00:00 TSİ 12 Haziran 2013 Çarşamba

KKTC'de Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na saat 15.00'te giden CTP-BG milletvekili Sibel Siber'i, Müsteşar Hasan Güngör karşıladı.

KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile Sibel Siber bir süre basına kapalı görüştü.

Basın mensuplarının görüşme salonuna alınmasının ardından Cumhurbaşkanı Eroğlu, Anayasa'nın 106'ıncı maddesinin kendisine verdiği yetkiye dayanarak, hükümeti kurmak üzere başbakanlık görevini Sibel Siber'e verdiğini söyledi.

Eroğlu, Siber'den bakanlar kurulu listesini en kısa sürede kendisine sunmasını istedi. Görevi alan Siber teşekkür ederek, "Karar milletimiz için hayırlı olsun" dedi.

Eroğlu ile Siber bir süre daha basına kapalı şekilde görüştü. Ardından önce Siber, ardından da Eroğlu basına açıklama yaptı.

BAKANLAR KURULU 3 PARTİNİN MUTABAKATIYLA
Geçici hükümeti kurmakla görevlendirilen Sibel Siber, 3 partinin ortak mutabakatıyla bu göreve aday olduğunu, yine 3 partiyle mutabakat içinde bakanlar kurulunu oluşturup listeyi en kısa sürede Cumhurbaşkanı Eroğlu'na ileteceğini söyledi.

PERŞEMBE MECLİS'E
Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu da, görüşmenin ardından yaptığı basın toplantısında, güvensizlik önergesiyle hükümetin düşmesinin ardından başlayan yasal sürece işaret ederek, 3 partinin kendi arasında mutabakata varmasıyla görevi Sibel Siber'e verdiğini anlattı.

Bakanlar Kurulu listesinin kendisine yarın sunulması halinde gerekli prosedürleri yerine getirerek listenin Perşembe günü Cumhuriyet Meclisi'ne sunulmasını sağlayacağını söyleyen Eroğlu, kurulacak hükümetin kısa süreli olduğunu, kalıcı hükümetin 28 Temmuz'dan sonra ortaya çıkacağını kaydetti.

KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, 28 Temmuz seçimlerinde ortaya çıkacak tablonun kamuoyu araştırmalarından sonra daha net görülebileceğini dile getirerek, "Kazasız, belasız ve demokratik bir seçim" temennisinde bulundu.

Eroğlu, Başbakan İrsen Küçük'ün Türkiye'ye yaptığı ziyaretin nedeniyle ilgili bir soruya ise, "Sorunun cevabını bilemeyeceğini, muhatabın İrsen Küçük olduğunu" belirtti. 

Haber kaynağı:

adv
Henüz yorum yapılmamış. Yorum yapmak için tıklayın
lütfen bekleyiniz
Yorumunuz:
İktidarın Şehir Üniversitesi'ni tasfiye etmesi meselesi!

İktidarın Şehir Üniversitesi'ni tasfiye etmesi…

Son dönemde Şehir Üniversitesi’nin iktidar tarafından tasfiye edilme süreciyle ilgili iktidar…
İktidarın Şehir Üniversitesi'ni tasfiye etmesi meselesi!

İktidarın Şehir Üniversitesi'ni tasfiye etmesi…

Son dönemde Şehir Üniversitesi’nin iktidar tarafından tasfiye edilme süreciyle ilgili iktidar…
Twitter
ANKET
Toplam 0 oylama
Oy Ver

Son Haberler Bölümler