Güncelleme: 10:12 TSİ 27 Mart 2014 Perşembe
Haber detayı
Facebook'ta Paylaş

Mehmet Ali Talat'a Rum Kesimi'nde saldırı

KKTC'nin eski cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, konferans vermek üzere gittiği Rum Kesimi'nde aşırı sağcı Elam örgütünün işaret fişeği ve yumurtalı saldırısına uğradı. Olayın ardından NTV'ye konuşan Talat, güvenlik zaafiyetine işaret etti.
Mehmet Ali Talat'a Rum Kesimi'nde saldırı
Güncelleme: 10:12 TSİ 27 Mart 2014 Perşembe

KKTC 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, konferans vermek üzere gittiği Rum kesiminde fanatik Elam örgütünün saldırısına uğradı. Rum polisinin yetersiz kaldığı olayda Talat yara almadan kurtuldu. Saldırıda bir Kıbrıslı Türk gazeteci ile Talat’ın heyetindeki 1 kişi hafif yaralandı.

Eski cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’a yönelik saldırı konferans vermek üzere gittiği Limasol Belediyesi kültür merkezindeki salonda meydana geldi.

Talat’ın konuşması sırasında konferans salonunun ön ve arka kapılarını kırarak içeri giren yaklaşık 100 Elam örgütü üyesi

Talat’a yumurta, portakal ve işaret fişekleri attı.

Rum polisi olaya ilk müdahalede yetersiz kaldı. Görgü tanıkları polisin örgüt elemanlarına müdahale etmediğini adeta işbirliği yaptığını ileri sürdü.

Olayın kontrolden çıkması üzerine bölgeye takviye polis ekipleri gönderildi. Rum polisi saldırganları biber gazı ve cop kullanarak dağıttı.

Talat şans eseri saldırıdan yara almadan kurtuldu. Arbade sırasında Kıbrıslı Türk gazeteci Ali Volkan ile Talat’ın heyetinde yer alan Ersöz Paşa çeşitli yerlerinden hafif yaralandı. Talat ve beraberindekiler olağanüstü güvenlik önlemleri altında KKTC’ye geri döndü.

Konferansı izleyenler arasında bulunan Amerika Birleşik Devletleri’nin Lefkoşa büyükelçisi John Koenig de saldırıda ciddi tehlike atlattı. Elam örgütüne üye saldırganların içeri girerken kırdığı kapı büyükelçinin yanına düştü. Amerikan büyükelçisi kendi korumalarının yardımıyla salondan çıkabildi.

RUM LİDERDEN ÖZÜR
Rum lider Nikos Anastasiadis saldırı üzerine Talat'ı telefonla arayarak olaydan duyduğu üzüntüyü dile getirdi ve özür diledi.

Rum hükümet sözcüsü Hıristos Stilyanidis ise saldırıyı şiddetle kınadı ve “Hepimizi utanç içindeyiz, böyle bir saldırının bir kez daha olmasına asla izin vermeyeceğiz” dedi.

OLAY ANINI ANLATTI
NTV canlı yayınına telefonla bağlanan Mehmet Ali Talat, güvenlik zaafiyetine işaret etti.

Saldırının barış sürecinin devamı konusunda gözünü korkutmadığını ifade eden Talat, yaşananları şöyle anlattı:

"İstenmeyen bir olay. Bizim güneyde bulunmamızın nedeni barış için bir adım atmaktı. Çünkü herkes biliyor, bir görüşme süreci başladı. Bu süreç bir anlaşmayla sonuçlanırsa anlaşmanın kalıcı olması için tarafların birbirini anlaması ve saygı duyması lazım. Bir barış kültürünün yerleşmesi lazım.

Bu nedenle bir konferans vermek üzere Limasol'e gittim. Başlangıçta bir sorun yoktu. Konuşmama başladım, güzel bir toplantı oldu. Daha sonra dışarıdan sopalarla kapı ve pencerelere vurmaya başladılar. Daha önce de başıma gelmişti, 'gelir geçer' dedim. Ama bu kez çok kalabalıklardı.

Polis yeterli önlem almamıştı. İçeriye maçlarda kullanılan fişeklerden attılar. Korumalarımız hemen bunu dışarı attı. Güvenlik zaaafiyeti vardı. Bu Elam örgütü son derece saldırgan ve tehlikleli bir örgüt. Olayın arkasından beni sayın Anastasiadis aradı ve özür diledi. 'Böyle bir şeyin olması beni üzdü' dedi. 'Bu tür fanatiklerin, arzularımızı ortadan kaldırmalarına izin vermeyeceğiz' dedi. Konuyla ilgili yasal grişimlerin yapılacağını söyledi.

Bu olayların çözüm sürecini etkilememesi için her şeyi yapmamız lazım. Birbirimizi anlamazsak birlikte bir devlet oluşturamayız. Bunun için çalışacağız ve direneceğiz. Gözümüz korkmuş değil. Barış kültürünün gelişmesi için katkıda bulunacağız."

'SEMBOLİK EYLEM'
Elam örgütü ise, saldırının kayda değer olmadığını iddia ederek, olayın sembolik bir eylem olduğunu ileri sürdü.

Kıbrıs’ta faaliyet gösteren fanatik Elam örgütü, Yunanistan’da meclise girmeyi başaran aşırı sağcı Altın Şafak örgütünün uzantısı olarak biliniyor. Türklere ve yabancılara karşı fanatik fikirleri savunan örgüt gençler tarafından da destekleniyor. Kıbrıs’ta elenizmi savunan Elam örgütü, daha önce de Larnaka kentindeki iki toplumlu bir etkinlikte Kıbrıslı Türklere saldırmış, olayda yararlanan Türkler olmuştu. 

Haber kaynağı:

adv
Henüz yorum yapılmamış. Yorum yapmak için tıklayın
lütfen bekleyiniz
Yorumunuz:
Bakırköyde bir dairede aynı aileden 3 kişi Siyanür ile intihar etti!

Bakırköy’de bir dairede aynı aileden 3 kişi Siyanür ile…

SON DAKİKA FLAŞ HABER... İstanbul Bakırköy Osmaniye'deki bir dairede 1'i çocuk 3 kişinin cansız…
Ağustos ayı işsizlik rakamları açıklandı

Ağustos ayı işsizlik rakamları açıklandı

SON DAKİKA FLAŞ HABER... Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı 2019 yılı…
Twitter
ANKET
Toplam 0 oylama
Oy Ver

Son Haberler Bölümler