Güncelleme: 12:28 TSİ 12 Ocak 2013 Cumartesi
Haber detayı
Facebook'ta Paylaş

Okul çağındaki çocuklarda duruş bozukluğu riski

Erken çocukluk döneminde uzun süre aynı pozisyonda oturan çocuklarda, duruş bozukluğu başta olmak üzere birtakım sıkıntıların yaşanabileceği yönünde uzmanlar uyarıyor.
Okul çağındaki çocuklarda duruş bozukluğu riski
Ajanslar
Güncelleme: 12:28 TSİ 12 Ocak 2013 Cumartesi

Bursa Özel Bahar Hastanesi'nden Fizyoterapist Nurcan Çelik, omurgada oluşan statik yüklenmelerin anatomik yapının bozulmasına ve birtakım duruş bozukluklarına yol açtığını dile getirdi. Özellikle okul çağında ortaya çıkan bu durumun bazen ebeveynler bazen de öğretmenler tarafından tespit edilebildiğine işaret eden Çelik şunları kaydetti: "Erken çocukluk çağı her ne kadar hareketli geçse de takip eden okul dönemi en az 45 dakika boyunca bireyi oturmaya zorlayan ve ağır çanta taşıma gibi omurgayı statik yüklenmeler altında bırakan bir dönemdir. Artık yerçekimi avantaj olmaktan çıkmış omurga sağlığı için düşman bir etken haline gelmiştir. Omurgada oluşan bu statik yüklenmeler anatomik yapının bozulmasına ve birtakım duruş bozukluklarına yol açar. Bu tür durumlarda 'Dik dur, omuzlarını geri al, kambur durma' gibi ihtarlarla duruş düzeltilmeye çalışılır. Çoğu zaman da bunun geçici olduğu okul bitince kendiliğinden düzeleceği düşünülebilir. Ama bu son derece yanlış bir yaklaşımdır. Ağaç yaş iken eğilir sözü aynıyla göz önüne alınırsa geri dönüşü olmayan bir yanlış postürle bireyler yetişkinlik dönemine giriş yaparlar. Sağlıklı bir nesil için sağlıklı bir duruş şarttır. Doğru duruş; vücudun bölümlerinin, birbirleriyle ve bir bütün halinde uyumlu olma halidir. Doğru bir duruş sayesinde; kas-iskelet sistemi daha verimli çalışır. Vücuttaki diğer yapılar zorlanmadan çalışma imkanı bulur. Akciğerlerde daha bol oksijen inspire edilir ve beynin ve vücudun daha zinde olması sağlanır."

Fizyoterapist Çelik, okul çağında duruş bozukluğuna sebep olan faktörleri de şöyle sıraladı: "Oturma şekli; bel ve sırt desteği olmadan gevşek postürde ve uzun süreli oturma. Çanta taşıma; ağır çanta, tek taraflı kullanım. Kasların yeterli kuvvet ve esneklikte olmaması. Hareketsiz yaşam ve beraberinde gelen kilo artışı. Ergenliğe eşlik eden psikososyal durumlar. Yanlış ayakkabı seçimi. Hızlı büyümeyle vücutta oluşan kas-kemik dengesizlikleri."

Okul çağında en sık karşımıza çıkan duruş bozuklukları arasında, 'kamburluk, omurga eğriliği, hiperlordoz ve boyun düzleşmesi olduğunu belirten Fizyoterapist Nurcan Çelik, ebeveynlerin, çocuklarında erken fark ettikleri kötü bir duruş olması halinde bir fizyoterapiste danışılması gerektiğini kaydetti. Sağlıkla ilgili risk içeren durumlarda hekim gözetiminde takip ve tedavi gerektirdiğine dikkat çeken Çelik, "Çanta seçimi yaparken hafif ve çift askılı omuz çantaları tercih edilmeli. Doğru oturma modelinin öğretilmesi(baş ve omuzlar dik sırt ve göğüs kafesi rahat, bel kavisi desteklenmiş dengeli oturuş). Okulda buna yönelik düzenlemeler; sıra yüksekliği, oturma yüksekliği, boya uygun sınıf yerleşimi. Evde düzenlemeler. Doğru ayakkabı seçimi. Bilgisayarın sağlıklı kullanımı, ergonomik ilaveler. Var olan duruş bozukluğunu düzeltmeye yönelik egzersizler. Oluşması muhtemel duruş bozukluklarını önlemeye yönelik egzersizler. İleri duruş bozukluklarında hekimle beraber takip ve tedavi amaçlı egzersizler. 'Okulda ve evde kullanılabilecek ergonomik sandalyeler, doğru oturuş için destek ürünleri ve duruş bozukluğuna yönelik giysi, korse, bant ve ortezler' gibi yardımcı ürünler kullanılabilir." diye konuştu.

adv
Henüz yorum yapılmamış. Yorum yapmak için tıklayın
lütfen bekleyiniz
Yorumunuz:
İGDAŞ'tan doğalgaz faturasına taksit imkanı

İGDAŞ'tan doğalgaz faturasına taksit imkanı

İGDAŞ'ın doğalgaz faturasına vade farksız taksit kampanyasına 13 banka katıldı. Kampanya 31 Mayıs'a…
İGDAŞ'tan doğalgaz faturasına taksit imkanı

İGDAŞ'tan doğalgaz faturasına taksit imkanı

İGDAŞ'ın doğalgaz faturasına vade farksız taksit kampanyasına 13 banka katıldı. Kampanya 31 Mayıs'a…
Twitter
ANKET
Toplam 0 oylama
Oy Ver

Son Haberler Bölümler